linkdin
Roei Levy Head of QA and Automation Department @ Abra R&D
09/04/2024

 

אוטומציה ורובוטים: הפרויקט של אברא במחלקת ה-Surface של מיקרוסופט 

 

בעידן הטכנולוגיה המתקדם של היום, בדיקות איכות המוצרים הן חלק בלתי נפרד מתהליך הפיתוח והייצור. החשיבות של ביצוע תהליכי אוטומציה וחידוש שיטות העבודה היא קרטית על מנת לדייק את המוצרים שלנו, לשפר את האיכות ולחסוך בזמן. את כל אלה חטיבת הבדיקות והאוטומציה של אברא R&D הטמיעה בשיתוף פעולה עם צוותי מיקרוסופט כחלק מפרויקט במחלקת ה-Surface.

מיקרוסופט (Microsoft) היא חברת ענק אמריקאית המציעה מגוון שירותים ומוצרים בתחומי התוכנה והחומרה ויש לה סניפים ברחבי העולם. במוצרים שלה כל אחד מאיתנו השתמש לפחות פעם אחת בחיים, וביניהם אפשר למצוא את מערכת ההפעלה Windows, חבילות התוכנה Office, מנוע החיפוש בינג, מחשבים ניידים, טאבלטים ועוד.

מחלקת ה-Surface במיקרוסופט ישראל אחראית על פיתוח וייצור מסכי המגע במוצרי החדשנות של החברה: מחשבים ניידים, טאבלטים, וטלפונים ניידים. הפרויקט התמקד במחלקת מסכי המגע, שהיא מהמובילות בעולם בתחום זה.  

בכתבה נלמד על האתגרים שקדמו לפרויקט, הפתרונות שגובשו והתוצאות המרתקות שהושגו.

בסוף הכתבה תוכלו לראות תרשים שמבהיר את כלל מהלך הפרויקט והקמת תהליכי אוטומציה.

..האתגר של מחלקת ה-Surface במיקרוסופט 

האתר המרכזי של המחלקה היה בבדיקת מסכי המגע. טרם החלה פעילותה של אברא במחלקת ה-Surface, כל הבדיקות התבצעו בשיטות ידניות וכך נוצרו חולשות בתהליכי הבדיקות. הבדיקה הידנית של כל אנטנה ופיקסל במסך הובילה להפחתת הדיוק – לא היה ניתן לשחזר את אותה רמת הדיוק על כל קו או נקודה במיקום שונה במסך. בנוסף, הבדיקות לא יכלו להתבצע במשך 24/7, וזה האריך את זמן הבדיקות ודרש משאבים רבים. 

 

הפתרון של אברא: תכנון וייצור תהליכי אוטומציה 

על מנת לפתור את האתגר, יחד עם מיקרוסופט ייצרנו תהליכים אוטומטים מותאמים אישית לצרכי המחלקה ע"י פיתוחים בשפת התכנות Python, והקמנו מערכת CI/CD על מוצרי ה-Embedded של המחלקה. כל אלה נועדו להחליף את הבדיקות הידניות ולעבור למתודולוגית עבודה אג'ילית וחדשנית. 

אז איך עשינו זאת? הקמנו מעבדת רובוטים ותשתיות הרצה אוטומטיות:

  • מיקרוסופט רכשה עבור הפרויקט רובוטים שמשמשים מפעלים בתעשיות שונות וביצעה בהם התאמות לצרכי הפרויקט על מנת שהרובוטים יוכלו להחליף את העטים השונים בצורה אוטומטית וגם לדמות מגע ידני במסך. הצוותים שלנו עזרו בפיתוח דפוסי התנועה של הרובוטים על גבי המכשירים השונים כך שמפתחי התוכנה והחומרה במיקרוסופט יוכלו להסתמך בפיתוחים העתידיים על דפוסים אלה.
  • במקביל להקמת מעבדת הרובוטים, הקמנו כוורת עם המכשירים הייעודים לבדיקות (מחשבים ניידים, טאבלטים וטלפונים ניידים), עם תשתית הרצה אוטומטיות שפיתחנו על תהליכי רגרסיה שרצים 24/7.
  • במסגרת הפרויקט מיקורסופט הפקידה בידנו גם את האחריות על התחזוקה השוטפת של המערכות ועל תקינות המכשירים. בעזרת ריצות הרגרסיה אנו מוודאים כי התוכנה מתקמפלת באיכות גבוהה ולכן יש חשיבות כי התהליכים רצים 24/7. באופן שוטף, אנו מספקים למיקרוסופט אינדיקציות על תקלות ע"י פתיחת באגים ויצירת דאשבורדים למעקב און ליין שפיתחנו

תוצאות הפרויקט

ע"י יצירת תהליכי אוטומציה אפשרנו למפתחים לבצע בדיקות 24/7 ללא התערבות של אדם נוסף והצלחנו להוריד את תהליכי הכיול לעשירית מהזמן שלקח לבצע אותם לפני. למעשה, תהליכים שלקחו בעבר שלושה חודשים כעת מתבצעת בשלושה ימים בלבד!

הרובוטים הפכו את המחשבים הניידים, הטאבלטים והטלפונים הניידים שמיקרוסופט משווקת בעולם להרבה יותר מדויקים -רמת דיוק של זיהוי האצבע / עט במסך המגע היא בדיוק של עד 0.1 מ"מ סטייה. 

כמו כן, הכוורת מכשירים שהקמנו אפשרה למפתחים לשחרר גרסאות בתדירות גבוהה, ברגע שהמפתח שיחרר את הגרסה שלו בתוך כשעה הוא קיבל אינדיקציה האם הקוד שלו עבר או שיש באג בקוד. 

שיתוף הפעולה של אברא עם מיקרוסופט הצליח לחסוך הרבה מאוד זמן ומשאבים למיקרוסופט. הבאנו את מחלקת ה-Surface לחזית הטכנולוגיה ולסיפוק מוצרים טובים ואיכותיים לשוק. הפרויקט המרתק והחשוב של אברא R&D במחלקה הוא דוגמה מוצלחת לשילוב בין טכנולוגיות האוטומציה והרובוטיקה לתהליכי הבדיקות והייצור. 

רוצים לשמוע איך אנחנו יכולים לבנות תהליכי בדיקות ואוטומציה מותאמים לצרכים שלכם?

נשמח לשמוע מכם!

 QA and Automation