נראה כי הבינה המלאכותית תופסת מקום חשוב הולך וגדל בעולם ניהול הפרויקטים. היא טומנת בחובה הבטחה גדולה לשיפור וייעול תהליכי ניהול הפרויקטים בעולם ה-IT ולמגמה זו יתרונות רבים, אך גם חסרונות.

PRO– אידיאלי בהתמודדות עם כמויות גדולות של נתונים

משימה אחת בה AI מצטיינת בהשוואה לפעולה אנושית היא עיבוד כמויות מאסיביות של דאטה. קיימות דוגמאות רבות של צוותים שיישמו AI בעבודתם והשיגו את התוצאות הרצויות תוך ימים בודדים, כאשר אחרת העבודה הייתה נמשכת חודשים. “השימוש ב-AI לצורך ניתוח נתונים ולמידת מכונה (ML) יכול לעזור למנהלי הפרויקטים בבניית תכנית עבודה יעילה יותר ומבוססת ביצועי עבר” אומרת ג’יין גרול, CEO בארגון DevOps. “AI יכולה גם לזהות מראש סיכונים וסימנים מעידים העלולים לאיים על הצלחת הפרויקט”, אולם, גרול מזהירה- “AI צריכה בכל הנסיבות לשמש כיועץ נאמן, ולא כמנהל הפרויקט בפועל”.

אז אם מדובר בפרויקט ארוך טווח, או שכמות הדאטה המקושרת אליו היא גבוהה במיוחד, תכנת AI תוכל לתחקר את המידע ותפיק המלצות שישמשו את מנהל הפרויקט להסקת מסקנות וקבלת החלטות ניהוליות בעלות ערך ומבוססות נתונים רלוונטיים.

השימוש הטוב ביותר בטכנולוגיה מתבצע כאשר למנהל הפרויקט יש שאלות ממוקדות שהוא מבקש שממשק ה-AI יסייע לו לענות עליהן באמצעות הדאטה. אם לא, אפשר לבלות זמן רב מאד בסריקת הנתונים ללא סיבה חד משמעית לעשות זאת.

CONאפליקציות ניהול פרויקטים מבוססות AI נמצאות עדיין בשלבים מוקדמים

מובילים טכנולוגיים מתקשים לשכנע את הממונים עליהם להשקיע בכלי ניהול פרויקטים מבוססים AI מפני שכלים אלו פחות מפותחים בהשוואה לאפליקציות ושיטות ניהול פרויקטים אחרות ומוכרות יותר בשוק. לאחרונה חוקרים יצרו מסגרת לכלי AI לניהול פרויקטים אג’ילי שנראה מבטיח ויכול להיות בעל פוטנציאל משמעותי, אך אפילו צוות הפיתוח עצמו התייחס אליו כאל “Road Map שאפתני למחקר ופיתוח עתידי”. יחד עם זאת, החוקרים מאמינים שאב הטיפוס של הכלי יכול לסייע כמעט בכל שלב במחזור חיי פרויקט אג’ילי.

ובנימה חיובית יותר, השימוש של פירמות גדולות ב– AI נמצא במגמת צמיחה ניכרת בשנים האחרונות. דו”ח של Gartner חושף גידול של 270% רק בארבע השנים האחרונות! צוותי IT יכולים לציין נתון זה בפני מנהליהם על מנת להוכיח ש-AI עושה דרכו אל המיינסטרים.

PRO – סיוע בשמירה על עלויות פרויקט נמוכות

אנשי ניהול פרויקטים עוסקים במאבק כמעט מתמיד להבטיח שהצוותים אינם חורגים מהתקציב. מחקרים מצביעים על כך שממשקי ניהול פרויקטים מבוססי AI מסייעים במספר דרכים לשמירה על העלויות בצורה מבוקרת.

ממצאים מחברת Accenture מראים כי עד 54% מזמנו של מנהל הפרויקט מושקע במשימות אדמיניסטרטיביות, אך אנליסטים מאמינים ש-AI תצמצם את הנתון הזה בחצי. מעבר לכך, AI יכולה לסייע ביצירת וויזואליזציה של נתונים, ניפוי צווארי בקבוק שאחרת היו נשארים נסתרים, מתן מידע לגבי זמן השלמת המשימות הממוצע של הצוותים וחיזוי הסבירות להשלמת הפרויקט כולו בזמן.

מספר בעיות שמביאות את העלויות להיות מעל הממוצע נובעות מהתרחשויות שמנהל הפרויקט לא צפה מראש. חלק מהבעיות יישארו עדיין מחוץ לכלל שליטה, אך AI יכולה להיות כלי מסייע למנהלי הפרויקטים להיות יותר פרו-אקטיביים בחשיבה על דרכים למזעור האתגרים הקשורים בעלויות, לפני שהם הופכים קשים מאוד לניהול והכלה.

CON – דאטה עלולה להוביל למסקנות שגויות אם אינה מטופלת כראוי

“אם נתחיל להסתמך יותר מדי על AI בקבלת החלטות” אומרת גרול “אנו עלולים לראות ירידה במיומנויות חשיבה ביקורתית אשר (לפחות נכון להיום) ייחודיות לבני אדם. צריך להיות איזון בין הניתוחים המהירים והחכמים שבינה מלאכותית יכולה לספק, לבין המיומנויות והחוכמה שמנהל פרויקט ומנהל מוצר מביאים לארגון”.

בנוסף, צריך לקחת בחשבון שיש האומרים כי תוכנות AI טובות רק כמו הדאטה שהן משתמשות בה. חברות השוקלות שימוש ב-AI לניהול פרויקטים צריכות להבין שהכנת הדאטה לשימוש האלגוריתמים הוא לעתים קרובות החלק הכולל את היקף העבודה המשמעותי והאינטנסיבי ביותר בתהליך.

יחד עם זאת, ניהול פרויקטים עדיין זקוק למעורבות אדם, שימוש בבינה מלאכותית לניהול פרויקטים יכול להביא לצמצום כמות המשימות הרפטטיביות או האדמיניסטרטיביות אשר שואבות ממנהל הפרויקט זמן חשוב, אותו הוא יכול וצריך להשקיע במשימות המשפיעות באופן משמעותי על קידום הפרויקט. אך יחד עם זאת יש לזכור כי AI בעולם ניהול הפרויקטים היא עדיין מגמה חדשה יחסית, ויכולה להביא עמה סיבוכים לא מתוכננים.

אנשים לא יכולים להפוך יותר מדי תלויים ב-AI לניהול פרויקטים, כי אפילו אלגוריתם מאומן היטב עלול להגיע למסקנה לא נכונה. כאשר אנשים מנטרים את הדאטה ומבצעים הערכות לאיתור בעיות אפשרויות טרם ביצוע פעולה, עולה הסיכוי לקבלת תוצאות חיוביות.

אנחנו בחברת אברא יודעים ליצור את התמהיל הנכון בין עולם ניהול הפרויקטים האנושי לבין פתרונות AI. כך ניתן למקסם את פתרונות ה-AI בתהליכי ניהול הפרויקט באופן שלא מסבך או מסרבל, אלא נותן מענה איכותי לצורך. ההחלטה על היכן עובר הגבול הזה היא גמישה ומותאמת לקוח – בהתאם לשיטת העבודה של הלקוח, בשלות התהליכים, אופן שלמות הנתונים וכדומה, תוך מתן דגש רב להבנת התוכן העסקי.