מחירן של תוכנות Business Intelligence עולה משמעותית על עלות הרכישה הראשונית. הזמן המושקע בלמידת, הטמעת ותחזוקת נכסי BI יכול להרקיע שחקים במהרה והטעויות הן לרוב יקרות.

הזמן שלך יקר ערך – חסוך אותו על ידי למידה מהנסיון של בתי עסק אחרים. קיבצנו את עשרת הטיפים הטובים ביותר להטמעה מוצלחת של תוכנת BI מפי מקצוענים שכבר “קפצו למים”.

1. קבע סדר עדיפויות ליעדיך

“הכר את האפשרויות העומדות בפניך והתאם אותן ליעדים העסקיים שלך”, מייעץ בוריס קונצווי, יו”ר ומייסד Intetics. “לדוגמא, חלק מפלטפורמות ה-BI הינן חינמיות אך נדרש פרק זמן ארוך לצורך הגדרתן כראוי (עד 4 שבועות). פלטפורמות אחרות דורשות מנוי בתשלום אך ניתן להתקין ולהגדיר אותן במהלך שבוע. מה יותר חשוב לך – העלות או הזמן?”

2. זהה את המאפיינים ההכרחיים עבורך

הארולד ליוסינק, מנכ”ל Peritas Solutions מייעץ – “לפני שבכלל תתחיל לבחון פתרונות עליך להפריד את המאפיינים שהינם בגדר Must מבחינתך מאילו שהם בחזקת Nice to have”.

Peritas Solutions, חברת ייעוץ שהוקמה ב-2001 ומסייעת לעסקים להוציא ערך מוסף ממאגרי המידע ההולכים וגדלים שלהם, מצאה כי “העקרונות שהם Must עבורך צריכים להיות הראשונים שעולים על הפרק כשפונים לספקי BI. העקרונות שהם Nice to have מספקים סט כלים נוסף לבחינה אובייקטיבית של הפתרונות שמספקים מענה ל-Musts שלך”.

3. מיצוי של כלים מובנים

“שאף למצות כלי אנליטיקה מובנים”, מייעצת כריסטי דלהנטי, מנהלת תוכן ב-PandaDoc.
“במקום לצבור ערימות של אפליקציות, נסה להשתמש קודם כל באנליטיקות המובנות בכלים”, מציעה דלהנטי, “לרוב, הדאשבורדים האלו מציגים מידע ישים בצורה הפשוטה ביותר ודורשים את מידת ההשקעה הקטנה ביותר מצד המשתמש”.

4. נתונים נקיים

“יש לוודא שהנתונים שלך נקיים”, מזהירה ג’יימי לין, מנכ”ל Gizmo Global. “זה נשמע מובן מאליו אבל מדובר בבעיה הגדולה ביותר במהלך הטמעה. ניקוי הנתונים לפני תחילת ההטמעה הופך את הפרויקט כולו לפשוט יותר”.

צ’נדרה סיב, מנכ”ל מידע ופתרונות אנליטיקה לשוק הצפון-אמריקאי ב-Mindtree, מסכימה שתשומת לב לאיכות המידע הינה הכרחית. סיב מוסיפה ש-“מידת הבטחון והאמון בנתונים המשמשים לקבלת החלטות מהווה גורם קריטי להצלחה”.

5. זיהוי מקדים של מדדים עיקריים

“לפני הטמעת תוכנת BI, יש לקבוע אילו נתונים נדרשים לך ומה הפורמט שבו אתה רוצה אותם”, מוסיפה ג’ינה סראמי, סמנכ”ל שיווק ב-Connotate. “חפש פתרון טכנולוגי שיכול לספק נתונים נקיים עם תובנות ישימות. פתרונות של כרייה וניתור רשת הולכים יד ביד עם BI ומסייעים לקבלת החלטות מושכלת”.

“דע מה אתה מנסה להציג לפני שאתה מתחיל”, אומר ג’ון מילס, מנהל ב-Paige Technologies. “קל ללכת לאיבוד בהסברים נסיבתיים במקום בהסברים סיבתיים אם לא הגדרת מדדים ברורים מההתחלה”.

6. התחל בקטן – הגדר כמה יעדים שבהם תתמקד בהתחלה ולאחר מכן הוסף עוד

מייקל ג’יי סמית, מנכ”ל Raster Media, מציע לחברות “למקד בהתחלה את הטמעת ה-BI ביעד אחד או שניים”. מנסיונו של סמית, “כך תאיצו את ההטמעה ותאפשרו לצוות המטמיעים לרכז מאמץ ותמנעו  התפזרות של הצוות בנסיון לספק תוצאות עבור עשרות יעדים שונים. ניתן להוסיף יעדים חדשים לאחר שההטמעה הראשונית תושלם”.

7. אל תעצור תהליכים יעילים נוכחיים ללא סיבה

“הערך אילו כלים ופונקציות באמת יועילו לחברה שלך ווודא שכלל הצוות שלך משתמש רק באלו שקבעת כחשובים”, אומר סם זייץ, מנכ”ל של חברת הטכנולוגיות TouchSuite. “על אף שכל כלי BI נבנה למלא צורך אמתי בשוק, עסקים רבים משתמשים כבר בתהליכים מוצלחים אחרים שמייתרים את הכלים האלו. במקרה זה, הטמעה של הכלים האלו עלולה לעבוד כנגד החברה שלך, במיוחד כאשר חלק מחברי הצוות מזינים מידע למערכת אחת בזמן שהאחרים מבצעים את אותה הפעולה בפתרון ה-BI החדש”.

כדי למקסם את התפוקה, זייץ מציע “לוודא שהצוות שלך מתואם לגבי הכלים המיועדים ליישום ולגבי אלו שאין להשתמש בהם במסגרת הפתרון. אם הדבר ישים, כדאי לשקול נעילת אדמיניסטרטור של המערכות שאיננו רוצים שישתמשו בהן”.

8. דאג שהטכנולוגיה תעבוד עבורך, לא ההיפך

“יש לוודא שהפעילות העסקית מתואמת עם האסטרטגיה של החברה”, אומר דייויד ריישר, סמנכ”ל התפעול של LegalAdvice.com. לפי ריישר, “המפתח הוא כריית מידע מועיל בזמן הנכון”.

9. העצמת משתמשי קצה על ידי הנגשת הכלים והתשתית

“לעולם לא תוכל לקבל מענה על כלל הדרישות ממשתמשי ה-BI לכן יש לדחוף אותם ליצור, לשנות ולסנן דוחות כדי לענות על צרכי ה-BI שלהם”, כך גורס קרייג אברמסון, מנהל שיווק ב-Third Wave Business Systems. עם זאת, “אם התשתית מסובכת מדי – אי סדרים בנתונים יהיו בלתי נמנעים”, אברמסון מזהיר, “כלים מורכבים מדי שוללים מהמשתמש את היכולת לעבוד עצמאית”.

10. אל תעצור בעסק חכם יותר

“BI משמעותו מידע טוב יותר, אבל מה אח”כ?” שואל סטוארט איסטון, מנכ”ל TransparentChoice. איסטון ממשיך “המידע הזה מועבר לקבוצה של אנשים לצורך קבלת החלטה וזו הנקודה שבה הערך שמוקנה על ידי מידע טוב יותר מדולל על ידי פרקטיקות ירודות של קבלת החלטות. ללא טיפוח של תהליכי קבלת החלטות טובים יותר, כל השקעה ב-BI תהיה בעלת השפעה מוגבלת מאוד”.

הדרך הטובה ביותר להמנע מטעויות יקרות בעת בחירת פתרון BI היא לעשות מחקר מקדים. בדוק את הפיצ’רים, נסה את המוצר אם הדבר אפשרי והגדר קריטריונים ברורים לבחינתו.

קישור למאמר המקורי