בין אם נרצה ובין אם לא, קיומנו בעידן המודרני משאיר טביעת אצבע דיגיטלית החושפת כמעט כל דבר אודותינו. בקלות רבה מאי פעם ניתן היום לאסוף ולנתח נתונים על לקוחות, מתחרים ושווקים, כך שאין פלא שתחום הבינה העסקית (BI) פורח.

הטכנולוגיות והפרקטיקות הרבות לאיסוף וניתוח נתונים ממשיכות לצבור תאוצה, זאת לאחר שכבר חוללו מהפכה באופן בו מקבלים היום החלטות. מונעות על ידי ההתפתחויות האחרונות של AI (Artificial Intelligence), ML (Machine Learning) ו-NLP (Natural Language Processing), מגמות ה- BI שלהלן יהיו אלו שיעצבו את עתיד העסקים בשנת 2020.

1.אינטגרציית תוכן ויכולות

על מנת לקבל החלטות מושכלות המבוססות על מידע ומתקבלות בזמן אמת, נדרש לזהות דפוסים בנתונים, שיובילו לשאילת השאלות הנכונות וכך לקבל את המידע הרלוונטי ביותר. קבלת החלטות בזמן אמת היא חיונית לא פחות מבניית אסטרטגיה לטווח ארוך – בלי היכולת הזו עסקים לעולם לא יצליחו להשיג את היעילות הנחוצה להם.

לכן נצפה לראות אינטגרציה חזקה יותר של תוכן עם יכולות אנליטיות ביישומים של תהליכים עסקיים, מה שמכונה ניתוחים “משובצים” (Embedded) – סיוע לעסקים לעבוד בצורה חכמה יותר על ידי שילוב ניתוח מידע במערכות קיימות כמו תוכנות פיננסיות, מערכות שיווק אוטומטיות, ERP או CRM.

2.מתובנות לפעולות

במקום לאסוף, לצבור ולאחסן נתונים, עסקים מודרניים יתחילו להסתמך על בינה מלאכותית (AI) ביצירת תובנות מהן ניתן לגזור פעולות לביצוע:

  • ברמת SMB – בזכות ניתוחים מורחבים, עסקים כבר לא יצטרכו לבזבז את זמנם וכספם על ניתוח נתונים גולמיים. הבינה העסקית תאפשר לארגונים לפעול על פי תובנות עיקריות שתיוצרנה על ידי מערכות ה-BI  המתוגברות על ידי שימוש באלגוריתמי AI.
  • יכולות דומות יתאפשרו גם עבור מערכי נתונים גדולים- למידת מכונה ML ו- NLP יחד נותנים כלים לניתוח מוגבר (augmented analytics) המאפשרים את היכולת להבין נתונים ולתקשר עם המידע באופן אורגני.

בקרוב הבינה המלאכותית תוכל להבחין באופן עצמאי בשינויים חריגים או בעלי ערך בדפוסים, ללא קשר לגודלם ומורכבותם של מערכי הנתונים, כך שעסקים יצטרכו להזין נתונים גולמיים בלבד.

3.מידע כסחורה בעלת ערך

המותגים המובילים בעולם כבר מפיקים רווח מהנתונים שנאספו מהמשתמשים שלהם. חלקם, גוגל ופייסבוק למשל, מרוויחים כסף רב על ידי מכירת מידע פרטי לצדדים שלישיים, אך אין זה אומר שסחר במידע הוא בהכרח לא חוקי או שגוי מבחינה מוסרית.

סחר מוסדר במידע עשוי להיות מקצוע העתיד, ועסקים שכבר מנוסים יותר בנתונים יחלו לשים דגש ממשי על המידע אותו הם שומרים.

לכן אפשר לצפות שהחל מ- 2020 נראה יותר ויותר חברות שהופכות את משאבי המידע שלהן לערך כספי. חברות יסחרו במידע שלהן באופן ישיר וגם ישתמשו במידע שלהן על מנת להגדיר הזדמנויות הכנסה חדשות בדיוק רב יותר.

בהקשר לכך, מומלץ לקרא את ספרו של דאגלס לייני “Infonomics by Douglas Laney” המרחיב מאד בנושא כלכלת מידע.

4.תפקידים חדשים לעוזרים דיגיטליים

במקום לגשת בעצמם לתרשימי העבודה הוויזואליים, לדוחות ולוחות המחוונים (דאשבורדים) להמחשת הנתונים, עובדים יצוידו בקרוב בעוזרים דיגיטליים שיעשו זאת בשבילם.

בזכות AI ו-NLP, עוזרים המופעלים באמצעות קול כמו סירי ואלכסה יחלו לתמלל שפה ולהמירה למידע מובנה, אותו ניתן יהיה לנתח עבור הסקת תובנות.

5.אנליזות חיזוי לכולם

טכנולוגיות AI, ML ו-NLP הופכות פופולריות מתמיד ועסקים גדולים וגם קטנים יכולים להרשות לעצמם לשלם על פתרונות מבוססים בינה מלאכותית. גידול בביקוש לאנליזות חיזוי מביא לכך שחברות אשר רוצות להתחרות בעידן המידע צריכות להיות מוכנות לעשות 3 דברים: לשתף כלי מידע, להפיץ מיומנויות מידע ולהפיץ אחריות על המידע.

“אוריינות” המידע הבסיסית תצטרך להפוך לחלק בלתי נפרד מתוכנית ההכשרה של עובדים וחלק ממחקר ופיתוח מתמשך.

6.ML כשירות

בזמן שארגונים מסוימים יחלו להתעמק במודיעין עסקי וניתוח מידע, אחרים ישלמו כסף וירכשו את היכולות הללו כשירות.

ב-2020, MLaaS (Machine Learning as a Service) תרקיע שחקים. ספקי MLaaS פופולאריים כמו מיקרוסופט, אמאזון, IBM וגוגל מציעים כבר עכשיו שירותים אטרקטיביים של למידת מכונה לעסקים שלא יכולים או לא רוצים להתמודד עם המורכבויות של הטמעת ML פנים ארגונית.

שירותי ML המבוקשים ביותר ב-2020 יהיו אנליזות חיזוי, NLP והמחשת נתונים Data Visualization.

אצלנו באברא שמים דגש על השקעה במתן פתרונות חדשניים ויצירתיים שייקחו את הארגון שלכם קדימה ויספקו לכם ערך עסקי מתמשך, שגם מאפשר שיפור מתמיד וחיבור לשוק העסקי המשתנה.

אך טרנדים הם כידוע דבר חולף. לכן, אנו מקפידים לא רק על חיבור לשינויים החמים בשוק כדי לשמור את לקוחותינו חדשניים ועדכניים, אלא גם מתמקדים בהתאמת הפתרון הנכון ביותר עבור הארגון והצרכים שלו!